Dokunmatik Ekran

Dokunmatik ekran, operatör paneli, HMI, Ekran, Touch panel, grafik ekran gibi isimlerle adlandırılan ve makina otomasyon larında yoğun olarak kullanılan ürünler, makinaların kontrolunda ve prosse izlenmesinde kullanılır.

Dokunmatik Operatör panelleri, STN ( iki renkli) yada TFT ( Çok renkli ) olmak üzere ürtilmişlerdir. USB, RS-232 ve RS-485 gibi ara yüzler sayesinde bilgisayrlarla kolayca haberleşebilmekte ve programlanabilmektedirler.

Kolay programlanabilir ve türkçe bilgi alınabilmesi sayesinde arıza bildiriminde ve bu arızaların giderilmesinde büyük kolaylıklar sağlarlar.

Grafik ekran özellikleri sayesinde proses işlemi sırasında işlemin nerede olduğu kolayca saptanbilmektedir.

Ayrıca ekran üzerinde oluşturulan renkler ile herhangi bir hatada ikaz imkanı sağlanarak oluşabilecek üretim zarrlarının önüne geçilebilmektedir.

Türkiye de genelde Mitsubishi Dokunmatik Ekran, Omron Dokunmatik Ekran, Siemens Operatör panelleri, Telemecanique Ekranlar, Delta Operatör panelleri, Easy wiew, Renu, GE Fanuc,Vipa, Wienview, Hitech Operatör panelleri,Propace, Pro-face operatör panelleri, abb ekranlar , lg operatör paneli, elimko, cimon operatör panelleri, uniop, dohunmatik operatör panelleri, delta operatör panelleri, hmı,delta dop, lg pmu, beijer, movicon, dokunmatik paneller, vipa, esa, baumüller, hmı,

moeller, klockner moeller, beckhoff, nais , panasonic, hi-tech, gibi markalarda bulunmaktadır.

Mitsubishi E-1000, gt 1020-lbd2, lbd, lbl, gt 1030-lbdw, lbdw2, f920got-bbd5-k-e, f930got-bwd-e, abb cp410, cp420b, cp430b, cp430b-eth, cp430c, cp430c-eth, cp440c-eth, cp450t, cp450t-eth, omron ns , telemecanique xbtgt, vijeo citect, delta dop-a, dop-e, prp face lt3000, lt3201-a1-d24-c, Delta,dop-ae57bstd, dop-ae57gstd, dop-ae57cstd, lauer, amk, bopla, easyview, lenze, panasonic, rexroth, siemens, onixo, artech, delta electronics, delta, schnider electric, idec, omron, abb, touchwin, ge fanuc, pilz, pro-face, eao, hakko, sthal, exor, hitech, smartface,