Servo Motorlar

Servo, Servo kontrol cihazları, servo kontrol üniteleri ve servo motor sürücüleri olarak adlandırılmakta olan sistemler temelde motorların kontrol edilerek, belirlenen işlemleri yapabilmesi adılar halinde programlanabilmelerini sağlayan sistemlerdir.

Absolute ve incremental Encoder gibi analog ve dijital sinyal üreticilerinden elde edilen bilgiler ile belirli bir mesafe gitme, bu mesafeye giderken hangi hızda ve tork da kalkacağı ve nerede yavaşlamaya başlayacağı gibi çeşitli programlar ile kontrol yapılmasını sağlar.

Servo kontrol sistemleri günümüzde makina otomasyonlarında yoğun olarak kullanılmaktadır. Özellikle ağır sanayide, laser ile sac kesme ve metal işleme teknolojileri olmak üzere, CNC , robot, vb ugulmalarda kullanılan servo kontrol sistemleri ayrıca tekstil, kumaş, deri, ağaç, plastik, pleksi glass, plexi, karton kesim ve extrüzyon makinalarında pozisyon belirlenerek işlem yaılmada kullanılmaktadırlar.

Servo kontrol sistemlerinde operatör panelleri ile PLC ler kullanılmakta , bunlar yardımıyla verimlilik artmakta ve hat oranı düşürülerek maliyetlerden tassaruf edilebilmektedir.

Servo motor sürücü kontrol sistemlerinde Mitsubishi, Omron, ABB, Siemens, Telemecanique, Lenze, Delta servo, delta, hitachi, panasonic, LG, hundai, allen bradley, GE, General elektrik, Bonfiglioli, Festo, rexroth, rexroth bosch, Honeywell, parker, BAUMÜLLER, BECKHOFF,